1.d4 Put do pobede
Knjiga druga

d4 Put do pobede - Knjiga druga

Slovenska odbrana
Poluslovenska odbrana
Kraljeva indijska odbrana
Grünfeldova indijska odbrana
Format: A5
Broj strana: 322
Korice: Tvrd povez
Povezivanje: prošiveni tabaci
Cena: 1500 dinara
PDF izdanje: 500 dinara

SADRŽAJ I REGISTAR PARTIJA

PRVI DEO: SLOVENSKA ODBRANA
1.d4 d5 2.c4 c6

A. Ređi sistemi

A.1. 1.d4 d5 2.c4 c6 3.Sf3 Sf6 4.e3 Lg4

№ 109 Ivančuk – Geljfand, Moskva 2009 [D11]

A.2. 1.d4 d5 2.c4 c6 3.Sf3 Sf6 4.e3 Lf5

№ 110 Topalov – Kramnik, Sofija (m) 2006 [D12]

B. Varijanta Čebanenka

B.1. 1.d4 d5 2.c4 c6 3.Sf3 Sf6 4.Sc3 a6 5.a4

№ 111 Bu Xiangzhi – Movsesjan, Nanjing 2008 [D15]
№ 112 Aronjan – Movsesjan, Wijk aan Zee 2009 [D15]
№ 113 Anand – Wang Yue, Linares 2009 [D15]

B.2. 1.d4 d5 2.c4 c6 3.Sf3 Sf6 4.Sc3 a6 5.c5

№ 114 Carlsen – Wang Yue, Sofija 2009 [D15]
№ 115 Mamedjarov – Bacrot, Baku Grand Prix 2008 [D15]
№ 116 Topalov – Kamski, Sofija 2006 [D15]
№ 117 Topalov – Bacrot, Sofija 2006 [D15]
№ 118 Aleksejev – Bacrot, Biel 2008 [D15]

B.3. 1.d4 d5 2.c4 c6 3.Sf3 Sf6 4.Sc3 a6 5.e3 Lf5

№ 119 Ponomarjov – Carlsen, Wijk aan Zee 2007 [D15]

B.4. 1.d4 d5 2.c4 c6 3.Sf3 Sf6 4.Sc3 a6 5.e3 e6 6.Dc2 c5

№ 120 Mamedjarov – Griščuk, Naljčik Grand Prix 2009 [D10]

B.5. 1.d4 d5 2.c4 c6 3.Sf3 Sf6 4.Sc3 a6 5.e3 e6 6.b3 Lb4

№ 121 Radjabov – Bacrot, Linares 2006 [D10]
№ 122 Aronjan – Navara, Soči Grand Prix 2008 [D10]

B.6. 1.d4 d5 2.c4 c6 3.Sf3 Sf6 4.Sc3 a6 5.e3 b5

№ 123 Kramnik – Ni Hua, London 2009 [D15]
№ 124 Ponomarjov – Griščuk, Moskva 2006 [D15]
№ 125 Radjabov – Bu Xiangzhi, Sofija 2008 [D15]
№ 126 Geljfand – Wang Yue, Mediaš 2010 [D15]
№ 127 Aronjan – Van Wely, Wijk aan Zee 2008 [D15]

C. Klasična varijanta

C.1. 1.d4 d5 2.c4 c6 3.Sf3 Sf6 4.Sc3 dxc5 5.a4 e6 6.e3 c5

№ 128 Kramnik – Širov, Bilbao 2010 [D16]
№ 129 Geljfand – Širov, Moskva 2010 [D16]

C.2. 1.d4 d5 2.c4 c6 3.Sf3 Sf6 4.Sc3 dxc5 5.a4 Lf5 6.Se5 e6 7.f3 Lb4 8.e4

№ 130 Bacrot – Anand, Nanjing 2010 [D16]

C.3. 1.d4 d5 2.c4 c6 3.Sf3 Sf6 4.Sc3 dxc5 5.a4 Lf5 6.Se5 Sbd7 7.Sxc4 Sb6

№ 131 Griščuk – Wang Yue, Linares 2009 [D17]

C.4. 1.d4 d5 2.c4 c6 3.Sf3 Sf6 4.Sc3 dxc5 5.a4 Lf5 6.Se5 Sbd7 7.Sxc4 Dc7

№ 132 Aronjan – Sokolov I, Wijk aan Zee 2006 [D17]
№ 133 Širov – Harikrishna, Foros – Aerosvit 2006 [D17]

C.5. 1.d4 d5 2.c4 c6 3.Sf3 Sf6 4.Sc3 dxc5 5.a4 Lf5 6.e3 e6 7.Lxc4

№ 134 Čeparinov – Akopjan, Elista Grand Prix 2008 [D18]

D. „Odeska“ varijanta
1.d4 d5 2.c4 c6 3.Sf3 Sf6 4.Dc2

№ 135 Aronjan – Anand, Morellia-Linares 2007 [D23]
№ 136 Mamedjarov – Le Quang Liem, Dortmund 2010 [D23]

DRUGI DEO: POLUSLOVENSKA ODBRANA
1.d4 d5 2.c4 c6 3.Sf3 Sf6 4.Sc3 e6

A. Varijanta 5.Dd3
1.d4 d5 2.c4 c6 3.Sf3 Sf6 4.Sc3 e6 5.Dd3

№ 137 Aronjan – Geljfand, Moskva 2010 [D43]

B. Moskovska varijanta
1.d4 d5 2.c4 c6 3.Sf3 Sf6 4.Sc3 e6 5.Lg5 h6 6.Lxf6 Dxf6

№ 138 Mamedjarov – Topalov, Sofija 2007 [D43]
№ 139 Carlsen – Oniščuk, Biel 2007 [D43]
№ 140 Carlsen – Van Wely, Foros – Aerosvit 2008 [D43]
№ 141 Mamedjarov – Ivančuk, Moskva 2007 [D43]
№ 142 Carlsen – Topalov, Sofija 2009 [D43]

C. Antimoskovski gambit

C.1. 1.d4 d5 2.c4 c6 3.Sf3 Sf6 4.Sc3 e6 5.Lg5 h6 6.Lh4 dxc4 7.e4 g5 8.Lg3 b5 9.Se5 h5 10.h4 g4 11.Le2

№ 143 Griščuk – Karjakin, Soči Grand Prix 2008 [D43]
№ 144 Griščuk – Aronjan, Linares 2009 [D43]

C.2. 1.d4 d5 2.c4 c6 3.Sf3 Sf6 4.Sc3 e6 5.Lg5 h6 6.Lh4 dxc4 7.e4 g5 8.Lg3 b5 9.Se5 Lb7 10.h4

№ 145 Aronjan – Caruana, Dresden (ol) 2008 [D43]
№ 146 Aronjan – Leko, Moskva 2009 [D43]

C.2. 1.d4 d5 2.c4 c6 3.Sf3 Sf6 4.Sc3 e6 5.Lg5 h6 6.Lh4 dxc4 7.e4 g5 8.Lg3 b5 9.Le2 Lb7 10.0-0 Sbd7 11.Se5 Lg7

№ 147 Topalov – Kramnik, Wijk aan Zee 2008 [D43]
№ 148 Radjabov – Anand, Wijk aan Zee 2008 [D43]
№ 149 Kramnik – Aronjan, Wijk aan Zee 2008 [D43]
№ 150 Anand – Leko, Moskva 2009 [D43]

D. Botvinikova varijanta
1.d4 d5 2.c4 c6 3.Sf3 Sf6 4.Sc3 e6 5.Lg5 dxc4 6.e4 b5

№ 151 Ivančuk – Vallejo, Linares 2006 [D44]
№ 152 Čeparinov – Pavasovič, Dresden (ol) [D44]

E. Antimeranski sistemi

E.1. 1.d4 d5 2.c4 c6 3.Sf3 Sf6 4.Sc3 e6 5.e3 Sbd7 6.Dc2

№ 153 Kramnik – Geljfand, Dortmund 2007 [D45]
№ 154 Ivančuk – Aronjan, Linares 2009 [D45]
№ 155 Kasimdžanov – Čeparinov, Jermuk GP 2009 [D45]
№ 156 Drejev – Dominguez, Pojkovski 2005 [D45]
№ 157 Morozevič – Kramnik, Moskva 2008 [D45]
№ 158 Carlsen – Anand, Linares 2009 [D45]

E.2. 1.d4 d5 2.c4 c6 3.Sf3 Sf6 4.Sc3 e6 5.e3 Sbd7 6.b3

№ 159 Kramnik – Van Wely, Wijk aan Zee 2007 [D46]

F. Meranska varijanta

F.1. 1.d4 d5 2.c4 c6 3.Sf3 Sf6 4.Sc3 e6 5.e3 Sbd7 6.Ld3 dxc4 7.Lxc4 b5 8.Ld3 Ld6

№ 160 Svidler – Karjakin, Baku Grand Prix 2008 [D46]
№ 161 Kasimdžanov – Aronjan, Jermuk Grand Prix 2009 [D47]

F.2. 1.d4 d5 2.c4 c6 3.Sf3 Sf6 4.Sc3 e6 5.e3 Sbd7 6.Ld3 dxc4 7.Lxc4 b5 8.Ld3 Lb7

№ 162 Topalov – Ivančuk, Bilbao 2008 [D47]
№ 163 Kramnik – Širov, Moskva 2008 [D47]
№ 164 Carlsen – Aronjan, Bilbao 2008 [D47]
№ 165 Aronjan – Griščuk, Soči Grand Prix 2008 [D47]
№ 166 Geljfand – Aronjan, Moskva 2009 [D47]

F.3. 1.d4 d5 2.c4 c6 3.Sf3 Sf6 4.Sc3 e6 5.e3 Sbd7 6.Ld3 dxc4 7.Lxc4 b5 8.Ld3 a6 9.e4 c5

№ 167 Drejev – Barejev, Šampionat Rusije 2005 [D49]

TREĆI DEO: INDIJSKA ODBRANA, MODERNI BEN-ONI, HOLANDSKA ODBRANA

A. Indijska odbrana
1.d4 g6 2.c4 Lg7 3.Sc3 d6 4.e4 e5

№ 168 Kramnik – Mamedjarov, Moskva 2007 [A42]

B. Moderni Ben-Oni

B.1. 1.d4 Sf6 2.c4 e6 3.g3 c5 4.d5 exd5 5.cxd5 b5

№ 169 Kramnik – Aleksejev, Moskva 2007 [A60]

B.2. 1.d4 Sf6 2.c4 e6 3.Sf3 c5 4.d5 exd5 5.cxd5 d6 6.Sc3 g6 7.g3 Lg7 8.0-0

№ 170 Aronjan – Radjabov, Wijk aan Zee 2008 [A62]
№ 171 Griščuk – Gašimov, Linares 2010 [A62]

B.3. 1.d4 Sf6 2.c4 e6 3.Sf3 c5 4.d5 exd5 5.cxd5 d6 6.Sc3 g6 7.Lf4

№ 172 Aronjan – Gašimov, Linares 2010 [A75]

C. Holandska odbrana
1.d4 Sf6 2.g3 Sf6 3.Lg2 g6 4.c4 Lg7 5.Sc3 0-0 6.Sf3

№ 173 Kramnik – Nakamura, Wijk aan Zee 2010 [A88]

ČETVRTI DEO: KRALJEVA INDIJSKA ODBRANA
1.d4 Sf6 2.c4 g6

A. Fijanketna varijanta
1.d4 Sf6 2.c4 g6 3.g3

№ 174 Griščuk – Inarkijev, Baku Grand Prix 2008 [E62]
№ 175 Svidler – Inarkijev, Baku Grand Prix 2008 [E63]
№ 176 Carlsen – Morozevič, Morellia–Linares 2007 [E66]

B. Varijanta Reševskog
1.d4 Sf6 2.c4 g6 3.Sc3 Lg7 4.e4 d6 5.Sf3 0-0 6.Le2 e5 7.Le3

№ 177 Kramnik – Van Wely, Wijk aan Zee 2010 [E92]

C. Varijanta 7.0-0 Sa6
1.d4 Sf6 2.c4 g6 3.Sc3 Lg7 4.e4 d6 5.Sf3 0-0 6.Le2 e5 7.0-0 Sa6

№ 178 Carlsen – McShane, London 2009 [E94]

D. Klasična varijanta
D.1. 1.d4 Sf6 2.c4 g6 3.Sc3 Lg7 4.e4 d6 5.Sf3 0-0 6.Le2 e5 7.0-0 Sc6 8.d5 Se7 9.a4

№ 179 Carlsen – Morozevič, Biel 2006 [E97]

D. Klasična varijanta – varijanta Tajmanova
D.2. 1.d4 Sf6 2.c4 g6 3.Sc3 Lg7 4.e4 d6 5.Sf3 0-0 6.Le2 e5 7.0-0 Sc6 8.d5 Se7 9.b4

№ 180 Ivančuk – Griščuk, Naljčik Grand Prix 2009 [E97]
№ 181 Van Wely – Radjabov, Dresden (ol) 2008 [E97]
№ 182 Van Wely – Bacrot, Dortmund 2005 [E97]
№ 183 Geljfand – Nisipeanu, Bazna 2009 [E97]
№ 184 Carlsen – Ivančuk, Foros – Aerosvit 2008 [E97]
№ 185 Van Wely – Radjabov, Wijk aan Zee 2009 [E97]

D. Klasična varijanta – varijanta Mar del Plata

D.3. 1.d4 Sf6 2.c4 g6 3.Sc3 Lg7 4.e4 d6 5.Sf3 0-0 6.Le2 e5 7.0-0 Sc6 8.d5 Se7 9.Se1

№ 186 Širov – Radjabov, Morellia–Linares 2008 [E98]
№ 187 Eljanov – Čeparinov, Jermuk Grand Prix 2009 [E99]
№ 188 Ivančuk – Čeparinov, Sofija 2008 [E99]
№ 189 Aronjan – Nakamura, Bursa 2010 [E99]

PETI DEO: GRÜNFELDOVA INDIJSKA ODBRANA
1.d4 Sf6 2.c4 g6 3.Sc3 d5

A. Ređe varijante

A.1. 1.d4 Sf6 2.c4 g6 3.Sf3 Lg7 4.g3 0-0 5.Lg2 d5 6.cxd5 Sxd5

№ 190 Ivančuk – Dominguez, Sofija 2009 [D74]

A.2. 1.d4 Sf6 2.c4 g6 3.Sc3 d5 4.Ld2

№ 191 Ivančuk – Sutovski, Montreal 2007 [D80]

A.3. 1.d4 Sf6 2.c4 g6 3.Sc3 d5 4.Lf4 Lg7 5.Sf3

№ 192 Ivančuk – Kamski, Moskva 2008 [D92]

B. Varijante s Lc1-g5

B.1. 1.d4 Sf6 2.c4 g6 3.Sc3 d5 4.Lg5 Se4 5.Lh4

№ 193 Aronjan – Svidler, Linares 2006 [D80]
№ 194 Wang Yue – Svidler, Baku Grand Prix 2008 [D80]
№ 195 Ivančuk – Svidler, Linares 2006 [D80]

B.2. 1.d4 Sf6 2.c4 g6 3.Sc3 d5 4.Sf3 Lg7 5.Lg5 Se4 6.Lh4

№ 196 Carlsen – Eljanov, Wijk aan Zee 2008 [D91]

C. Schlechterova odbrana
1.d4 d5 2.c4 c6 3.Sc3 Sf6 4.e3 g6 5.Sf3 Lg7

№ 197 Aronjan – Volokitin, Kalitea 2008 [D94]

D. Botvinikova varijanta
D.1. 1.d4 Sf6 2.c4 g6 3.Sc3 d5 4.Db3

№ 198 Carlsen – Dominguez, Wijk aan Zee 2009 [D81]

D.2. 1.d4 Sf6 2.c4 g6 3.Sc3 d5 4.Sf3 Lg7 5.Db3

№ 199 Barejev – Svidler, Šampionat Rusije 2005 [D97]
№ 200 Morozevič – Van Wely, Wijk aan Zee 2009 [D97]
№ 201 Carlsen – Dominguez, Wijk aan Zee 2010 [D97]
№ 202 Carlsen – Dominguez, Sofija 2009 [D97]

E. Varijanta izmene

E.1. 1.d4 Sf6 2.c4 g6 3.Sc3 d5 4.cxd5 Sxd5 5.Ld2

№ 203 Anand – Svidler, Moskva 2009 [D85]
№ 204 Topalov – Čeparinov, Sofija 2008 [D85]

E.2. 1.d4 Sf6 2.c4 g6 3.Sc3 d5 4.cxd5 Sxd5 5.e4 Sxc3 6.bxc3 Lg7 7.Sf3

№ 205 Mamedjarov – Morozevič, Bursa 2010 [D85]
№ 206 Jakovenko – Ponomarjov, Astrahan Frand Prix 2010 [D85]

E.3. 1.d4 Sf6 2.c4 g6 3.Sc3 d5 4.cxd5 Sxd5 5.e4 Sxc3 6.bxc3 Lg7 7.Le3

№ 207 Kramnik – Svidler, Moskva 2009 [D85]
№ 208 Radjabov – Kamski, Dresden (ol) 2008 [D85]

F. Varijanta izmene – Klasična varijanta

F.1. 1.d4 Sf6 2.c4 g6 3.Sc3 d5 4.cxd5 Sxd5 5.e4 Sxc3 6.bxc3 Lg7 7.Lc4 c5 8.Se2 Sc6 9.Le3 0-0 10.0-0 Ld7

№ 209 Topalov – Svidler, Nanjing 2008 [D86]

F.2. 1.d4 Sf6 2.c4 g6 3.Sc3 d5 4.cxd5 Sxd5 5.e4 Sxc3 6.bxc3 Lg7 7.Lc4 c5 8.Se2 Sc6 9.Le3 0-0 10.0-0 Dc7

№ 210 Le Quang Liem – Ponomarjov, Dortmund 2010 [D87]

F.3. 1.d4 Sf6 2.c4 g6 3.Sc3 d5 4.cxd5 Sxd5 5.e4 Sxc3 6.bxc3 Lg7 7.Lc4 c5 8.Se2 Sc6 9.Le3 0-0 10.0-0 Sa5

№ 211 Topalov – Svidler, Linares 2006 [D87]
№ 212 Topalov – Anand, Sofija (m) 2010 [D87]
№ 213 Carlsen – Ivančuk, Morellia–Linares 2007 [D88]

F.4. 1.d4 Sf6 2.c4 g6 3.Sc3 d5 4.cxd5 Sxd5 5.e4 Sxc3 6.bxc3 Lg7 7.Lc4 c5 8.Se2 Sc6 9.Le3 0-0 10.0-0 Lg4

№ 214 Topalov – Širov, Wijk aan Zee 2007 [D89]
№ 215 Topalov – Širov, Morellia–Linares 2008 [D89]